Slijmbeursontsteking, wat kun je daar aan doen?

Wanneer je een drukkende, zeurende pijn voelt bij je knie of schouder, dan heb je misschien wel last van een slijmbeursontsteking. Wat kun je aan een slijmbeursontsteking doen?

Wat is een slijmbeursontsteking?

Op verschillende plekken in het lichaam zitten slijmbeurzen. Slijmbeurzen zitten bij de gewrichten (tussen een pees en het bot) en werken als een soort stootkussen. Als je beweegt, zorgt de slijmbeurs ervoor dat er geen wrijving is tussen de pees en het bot van het gewricht. Zo zitten ze op uitstekende botdelen of tussen botdelen. Slijmbeursontstekingen komen het meest voor op de elleboog, schouder en op de knie, maar ze kunnen op alle uitstekende botdelen voorkomen.

Wanneer zo’n slijmbeurs vaak geïrriteerd raakt, kan een blijvende zwelling met een vochtophoping ontstaan. De slijmbeurswand blijkt dan structureel dikker en dat is een slijmbeursontsteking, ofwel bursitis.

Mannen en vrouwen hebben evenveel kans op het krijgen van zo’n bursitis. Als je ouder bent dan 30 jaar, heb je meer kans op een slijmbeursontsteking.

Symptomen slijmbeursontsteking

Een slijmbeursontsteking veroorzaakt pijn wanneer dat deel van het lichaam gebruikt wordt. Ook kan de pijn uitstralen (vooral ’s nachts). De meest voorkomende symptomen zijn:

  • Drukkende, zeurende pijn bij activiteit en later ook tijdens complete rust.
  • Zwelling.
  • De huid kan rood en warm worden op de plek van de zwelling.
  • Stijfheid waardoor je bewegingsbeperking krijgt.
  • In sommige gevallen koorts.

Oorzaken slijmbeursontsteking

Je kunt een slijmbeursontsteking krijgen door verschillende oorzaken:

  • Overbelasting/irritatie van de pezen en slijmbeursontsteking.
  • Verkalking van de pezen.
  • Scheur in een pees.
  • Afwijkende vorm van het schouderdak (bij een slijmbeursontsteking van de schouder).
  • Door een ongeluk: Door een val of een klap, op bijvoorbeeld je schouder, kan de slijmbeurs geïrriteerd en ontstoken raken.
  • Bacteriële infectie. Dit type slijmbeursontsteking ontstaat ook vaak acuut, vaak door een wondje in de buurt van een slijmbeurs.

Bij mensen in de leeftijd 40 tot 60 jaar ontstaan het vaakst deze klachten. Los van leeftijd zie je in sommige beroepen en bij sommige sporten bepaalde vormen vaker terugkomen. Zoals bij:

  • Bij hardlopers. Een ontsteking bij de achillespees. Een slijmbeursontsteking in de heup is ook een veelvoorkomende blessure onder hardlopers.
  • Bij stratenmakers en tapijtleggers zie je de zogenaamde ‘Patersknie’. Dit is een ontsteking van de slijmbeurs in de knie.
  • Timmerlieden en metselaars maken meer kans op een bursitis van de elleboog.

Behandeling slijmbeursontsteking

Een slijmbeursontsteking, is in de meeste gevallen goed te behandelen met rust en pijnstillers met ontstekingsremmende werking. Eventueel kunnen ijspakkingen worden toegepast. Vaak is het zo dat wanneer je bijvoorbeeld de elleboog rust geeft, dat de slijmbeursontsteking vanzelf binnen enkele weken verdwijnt.

Wanneer de klachten niet verdwijnen, dan kan de zwelling worden leeggezogen met een injectiespuit. Hierdoor verminderd vaak zowel de druk als de pijn. Ook kan er een ontstekingsremmer (corticosteroïd) in de slijmbeurs worden gespoten. Daarna wordt een drukverband aangelegd om te voorkomen dat de slijmbeurs zich binnen een paar dagen weer met vloeistof vult.

Wanneer dit allemaal niet helpt, of wanneer de slijmbeursontsteking regelmatig terugkomt, dan kan de slijmbeurs operatief worden verwijderd.

Bij een infectie met bacteriën (septische bursitis) is een snelle behandeling nodig. Door de bacteriën vult de slijmbeurs zich met pus met het gevolg dat je erg ziek kunt worden. In zo’n geval moet de zwelling op korte termijn operatief worden behandeld. De huid en slijmbeurs wordt ingesneden, zodat de pus eruit kan. Daarna is er in de meeste gevallen nog een drain en verband nodig. Het kan ook zo zijn dat een behandeling met antibiotica nodig is.

Zelfzorg slijmbeursontsteking

Het belangrijkste is, om druk op de slijmbeurs te voorkomen en het gewricht rust te geven. Het is daarom van belang, om houdingen en bewegingen te vermijden, waarin het aangedane gebied (overmatig) wordt belast.

  • Om goed herstel te bevorderen is het beter om het desbetreffende gewricht rust te geven en belastende houdingen te vermijden. Na deze periode van rust kun je weer gaan trainen.
  • Wellicht zijn aanpassingen in trainingsvormen nodig, om belastende vormen te voorkomen.
  • Een aanpassing in de techniek kan noodzakelijk zijn, om de druk op de slijmbeurs te verminderen.
  • Koelen kan een pijnstillend effect hebben.

Is de ontsteking na een week nog niet over, neem dan contact op met je huisarts.

Bronnen: orthopedie.nl, slijmbeursontsteking.net en jeroenboschziekenhuis.nl

53 reacties

  1. Anoniem 25 augustus 2017 at 11:32

    Wat te doen met scheur in de meniscus

    Beantwoorden

    • John 25 augustus 2017 at 11:38

      Moeilijk om daar zo antwoord op te geven. Dat is een vraag voor de orthopeed die dat heeft vastgesteld

      Beantwoorden

  2. Anoniem 4 september 2017 at 13:53

    anoniem 4 september pijn op de wreef van voet al enkele weken beetje opgezet zeer pijnlijk bij elke stap

    Beantwoorden

    • John 4 september 2017 at 18:24

      Ga eens met de klachten naar de huisarts of een fysiotherapeut

      Beantwoorden

  3. Anoniem 9 maart 2018 at 17:39

    Hi,

    Ik heb al vier maanden last van slijmbeursontsteking in m’n elleboog en ben twee weken geleden bij de huisarts geweest, die zei neem rust + ibuprofen. Alleen het wordt dus steeds erger, het lijkt net alsof er een half ei uit m’n elleboog hangt… Wanneer is het verstandig om voor leegzuiging met de injectiespuit te gaan, of bijvoorbeeld voor het operatief verwijderen van de slijmbeurs. Is er iemand die hier ervaring mee heeft en een indicatie van pijn en dergelijke kan geven?

    Beantwoorden

    • John 9 maart 2018 at 19:24

      Ik zou toch maar een verwijzing voor de orthopeed vragen

      Beantwoorden

  4. Anoniem 31 augustus 2018 at 16:26

    net geopereerd en nog steeds last van mijn heup (nieuwe heup) zeurende pijn als ik ga liggen slijmbeursontsteking ?

    Beantwoorden

    • John 1 september 2018 at 03:24

      Die vraag kan niemand zo zonder enig onderzoek beantwoorden. neem contact op met de poli orthopedie/chirurgie

      Beantwoorden

  5. Anoniem 1 september 2018 at 23:26

    Voor dlinbeursontsteking kan ik Voltaren gel gabruiken?

    Beantwoorden

    • John 3 september 2018 at 02:39

      ja dat zou kunnen

      Beantwoorden

  6. Anoniem 13 september 2018 at 20:07

    Hallo
    Ik heb al anderhalf jaar last van een slijmbeursontsteking aan de zijkant van mijn heup ( mijn andere begint ook)
    Hiervoor heb ik al 2x een injectie gehad dat helpt even maar de pijn komt terug
    Overdag gaat het wel maar snachts trekt het door mijn hele been
    De huisarts zegt niets aan te doen en stuurt me weg met de mededeling dat het door artrose mijn komt
    Ik heb nl ook een peesschedeontsteking aan mijn pols ook door artrose en ook geïnjecteerd bij de orthopeed maar helpt ook niet
    Mijn vraag is wat in godsnaam kan ik hiermee doen
    Ja ontstekingsremmers en paracetamol die gebruik ik al

    Beantwoorden

  7. Anoniem 3 januari 2019 at 19:17

    Paul. Specialist geeft aan dat slijmbeurs ontsteking in mijn knie wel geruime tijd kan duren voordat het is genezen.
    Men praat dan niet over 2 weken. Voldoende rust en onbelast bewegen helpt. Hoe lang kan het duren voordat ik de knie weer volop kan belasten ivm de sport ?

    Beantwoorden

  8. Anoniem 5 maart 2019 at 23:32

    Last van mijn slijmbers aan linker zijde van mijn bovenbeen. Bij zitten verergerd de pijn.

    Beantwoorden

  9. Anoniem 3 mei 2019 at 07:07

    Ik heb een hele dikke bult onder me voet bij me grote teen. Volgens de huisarts een slijmbeurs ontsteking. Ik moet er Voltaren erop smeren. Maar het wordt er niet beter op. De bult is gevoelig en met lopen behoorlijk wat last.

    Beantwoorden

  10. Anoniem 11 juli 2019 at 22:49

    Ik heb er al ruim een jaar last van met steun zolen gaat het met voetbal redelijk nu zomerstop aantal weken al rust maar het lijkt nu erger te worden

    Beantwoorden

  11. Anoniem 13 augustus 2019 at 09:39

    Ik heb 3 weken terug een spuit gehad ivm slijmbeurs in mn schouder in combinatie met 2 weken naproxen, en de pijn is nog niet over..moet ik nu weer naar dokter?

    Beantwoorden

    • John (moderator) 13 augustus 2019 at 09:59

      Ik zou inderdaad weer terug gaan

      Beantwoorden

  12. Anoniem 16 september 2019 at 10:51

    wat te doen als je niet meer kunt beweegen en niet meer op kan staan en niet meer van het bed opde poh kunt koomen gaat ook niet met therapie

    Beantwoorden

    • John (moderator) 16 september 2019 at 20:31

      Dan vraag je de huisarts om een visite en vraagt dan een verwijzing voor de specialist

      Beantwoorden

  13. Anoniem 21 november 2019 at 10:17

    Hoe voorkom je dat de ontsteking erger wordt. Helpt paracetamol daarvoor?

    Beantwoorden

  14. Anoniem 21 november 2019 at 10:30

    Ik heb een lichte slijmbeursontsteking aan mijn schouder, sinds augustus. Ik heb 1 week Naproxen gebruikt, maar dat hielp niet echt. De pijn is te dragen, dus ik begrijp dat het met oefeningen over kan gaan. Maar hoe voorkom ik nu dat de ontsteking erger wordt, moet ik dan toch nog een medicijn gebruiken?

    Beantwoorden

    • John (moderator) 21 november 2019 at 15:29

      Paracetamol is geen ontstekingsremmer, maar een pijnstiller.
      Er zijn ook ontstekingsremmende pijnstillers zoals Diclofenac en Ibuprofen

      Beantwoorden

  15. Anoniem 4 januari 2020 at 18:55

    Ik heb een slijmbeurs ontsteking bovenop me voet. Dit is zo n 3 maanden geleden tevoorschijn gekomen bij een foto van me voet.. precies op me wreef heb ik bot en daar zit een slijmbeurs achter/onder… Nu vraag ik me af hoelang dit duurt, want ik loop al 3 maanden met me schoenveters los en t helpt voor geen meter… Ik werk in een winkel en loop heel de dag, dus t is vervelend .

    Beantwoorden

  16. Anoniem 8 januari 2020 at 12:04

    Wie heeft ervaring met operatie van slijm beurs in de elleboog

    Beantwoorden

  17. Anoniem 5 februari 2020 at 15:53

    Al geruime tijd last van slijmbeursontsteking bij mijn heup , pijnstillers geslikt en cortisode spuit erin gehad, maar lijkt alleen maar meer pijn te doen in plaats dan dat het verbeterd. Arts zegt op geleide van de pijn alles mag/kan. Alle tips zijn welkom.

    Beantwoorden

  18. Anoniem 8 april 2020 at 23:50

    Als een slijmbeurs verwijderd is operatief. Groeit hij dan weer ? Want kan je zonder slijmbeurs in je heup

    Beantwoorden

    • John (moderator) 9 april 2020 at 00:05

      Die groeit niet terug. Een slijmbeurs heeft natuurlijk wel een functie, maar soms is het onvermijdelijk ze te verwijderen. Het kan uiteindelijk wel klachten geven

      Beantwoorden

  19. Anoniem 6 juni 2020 at 17:29

    Ik heb een koud/warm-compres. Moet dit bij slijmbeursontsteking altijd koud gebruikt worden of na verloop van tijd juist warm? Binnen mijn familie is hierover onenigheid.

    Beantwoorden

    • John (moderator) 6 juni 2020 at 20:11

      Koelen. Warmte toevoren kan de ontsteking verergeren

      Beantwoorden

  20. Anoniem 23 juli 2020 at 17:07

    Er staat bij slijmbeursonsteking door bacteriën advies om snel te behandelen maar praat je dan ook over een paar dagen of hoe snel? En hoe weet je dat t bacteriën zijn. Dan heb je waarschijnlijk koorts maar is een verhoging van 38,5 koorts? Bedankt voor reactie.

    Beantwoorden

  21. John (moderator) 23 juli 2020 at 17:23

    Dagen. Dat kan worden vastgesteld met bloedonderzoek of een punctie

    Beantwoorden

  22. Anoniem 30 juli 2020 at 14:49

    Ik heb al 2 jaar een slijmbeursontsteking en peesontsteking in de schouder. 3 injecties gehad. Huisarts heeft me doorgestuurd naar orthopeet. Hij zei 3 maanden therapie en bent overal van af. Gedaan en geen verbetering. Uiteindelijk echo gemaakt en blijkt nog steeds slijmbeursontsteking, peesontsteking en scheurtje in pees. Nu zegt orthopeet fysio. Kan 9 maanden tot 1 jaar duren. Mijn vertrouwen is inmiddels weg. Wat raad u aan?

    Beantwoorden

  23. John (moderator) 30 juli 2020 at 19:13

    Bespreek het met de fysiotherapeut. Als er met fysio ook geen verbetering in komt, vraag dan een verwijzing voor een second opnion bij een andere orthopeed in een ander ziekenhuis

    Beantwoorden

  24. Anoniem 20 augustus 2020 at 12:58

    Na 4 maanden een slijmbeursontsteking in mijn heup heb ik 2 spuiten gehad, physio therapie ook 14 keer , maar t vlot niet wat te doen? Wordt aangeraden koud compressen en ook warmte , wat is nu beter?

    Beantwoorden

  25. John (moderator) 20 augustus 2020 at 13:59

    Warmte kan de ontsteking verergeren

    Beantwoorden

  26. Anoniem 12 november 2020 at 09:53

    Ik heb verschrikkelijk pijn schouders slijm beurs ontsteking wat kan ik best nemen voor medicatie voor nachts niet uit te houden en spuit er in ben ik heel bang voor !!!

    Beantwoorden

  27. Anoniem 12 november 2020 at 09:54

    Al twee weken last van slijm beurs ontsteking schouder wat gebruiken jullie !!

    Beantwoorden

  28. Anoniem 4 januari 2021 at 10:39

    heeft iemand ervaring met stamcellen die ingespoten worden in de slijmbeursonsteking van de heup?

    Beantwoorden

  29. Anoniem 18 februari 2021 at 05:08

    Kan een slijmbeursonsteking ontstaan door overbelasting?

    Beantwoorden

  30. Tandor 18 februari 2021 at 16:20

    Ja dat kan

    Beantwoorden

  31. Anoniem 24 februari 2021 at 18:12

    Woon in Hongarije , en heb aan beide heupen artrose.Nu ook een slijmbeursontsteking aan de rechterkant, al van alles geprobeerd.Van de orthopeed 1 injectie gehad, heeft 2 dagen geholpen weer pijn.Nu nieuwe afspraak orthopeed,en waarschijnlijk weer een injectie.Wie heeft er ervaring dat de tweede injectie wel resultaat geeft.

    Beantwoorden

  32. Anoniem 12 juli 2021 at 21:56

    Ik heb jaren af en aan een soort “kiespijn” in mijn heupen. Onder invloed van vochtige kou word het erger. Daarom kampeer ik bv niet meer. Warmte doet mij juist goed. Herkend iemand dit?

    Beantwoorden

  33. Anoniem 12 juli 2021 at 22:03

    De slijmbeurs aan de knie is leeggezogen, naar een jaar weer vol, nu na een week alweer. geen ontsteking, geen pijn, wat nu? Operen? Ben ik als de dood voor…..

    Beantwoorden

  34. Anoniem 21 september 2021 at 11:08

    al zes keer injectie gehad heel kort geholpen nu aan beide heupen krijg nu weer spuiten aan beide kanten

    Beantwoorden

  35. Anoniem 29 oktober 2021 at 13:31

    Ik ben gisteren bij een specialist geweest en heb slijmbeursontsteking in de heup Dit is ontstaan juist de dag na de 2de coronaspuit Gisteren bij de specialist geweest en een inenting gekregen voor de pijn Nog nooit in mijn hele leven zo een pijnlijke inspuiting gekregen Resultaat de pijn is niet meer te houden en ik heb nogtans een hoge pijngrens

    Beantwoorden

  36. Anoniem 21 november 2021 at 19:02

    Al 4 maanden een zwelling op de Hallux valgus.
    3 maanden voornamelijk gezeten met been omhoog.
    1ste maand gekoeld. Bloed onderzoek : slijm beurs ontsteking, geen jicht. Geen pijn ,geen roodheid of gloeien. Alleen pijn bij druk op de Hallux dus geen schoen aan . Zwelling wordt maar langzaam minder.
    Echt bursitis?

    Beantwoorden

  37. Anoniem 8 januari 2022 at 10:15

    Ik heb heel veel last van mijn heup maar weet niet wat er mee is

    Beantwoorden

  38. John (moderator) 8 januari 2022 at 16:12

    Dan moet je met de klacht naar dokter gaan, Die kan dan wat onderzoek doen en je waarschijnlijk ook vertellen wat er aan de hand is

    Beantwoorden

  39. Anoniem 15 januari 2022 at 13:15

    Hallo. Afgelopen vrijdag ben ik maar naar de dokter gegaan. 3 dagen had ik last van me arm. Nu vertelde me dokter dat ik slijmbeurs ontsteking heeft in heb daarvoor naproxen 500 gr. Er voor gekregen. Heb het nu 2 keer al ingenomen maar het helpt voor geen meter. Heb zo slecht van geslapen afgelopen nacht. Tot hoelang moet ik wachten om toch weer naar de huisarts te gaan als de pijn niet weg gast. Volgens de beschrijving moet je het al na een uur minder pijn,er van hebben.

    Beantwoorden

  40. Anoniem 17 januari 2022 at 20:15

    Hallo, sinds 3 weken heeft mijn man een slijmbeursontsteking aan z’n elleboog. Advies was rust en ibuprofen. Nu zijn we op vakantie in het buitenland en sinds vandaag loopt er pus uit zijn elleboog. Ik kan nergens terugvinden wat we hieraan kunnen/moeten doen. We zwemmen veel in zee en zwembad. Heeft iemand advies?

    Beantwoorden

  41. John (moderator) 17 januari 2022 at 21:20

    Hij zou toch even een arts moeten opzoeken

    Beantwoorden

  42. Anoniem 8 maart 2022 at 19:25

    helpt shockwave therapie tegen een slijmbeursontsteking in de schouder?

    Beantwoorden

  43. Anoniem 23 augustus 2022 at 10:52

    Ik heb al 4 weken last bursitis slijmbeursonsteking onder balvoet iemand raad!! De ëne dokter zegt intapen de andere zegt steunzolen de andere zegt leegzuigen(is dit pijnlijk).
    Mvg

    Beantwoorden